Προς επέκταση της σειράς SL-E των SSD δίσκων της προέβη η Sony προσθέτοντας νέα της μοντέλα ώστε να προσφέρει στους επαγγελματίες δίσκους με υψηλές ταχύτητες μεταφοράς δεδομένα, μοναδικό design και μεγαλύτερη χωρητικότητα, ενώ είναι εγγυημένη και η ασφάλεια λειτουργίας τους. Οι νέοι SSD των Ιαπώνων θα βολέψουν κυρίους ερευνητές, μηχανικούς και αρχιτέκτονες που θα θέλουν να έχουν μαζί τους ένα εξωτερικό solid-state drive που είναι μικρότερο από μία πιστωτική κάρτα και που προσφέρει χωρητικότητα έως και 960GB. Άλλο ένα υπέρ αυτών των δίσκων είναι πως διαθέτουν θύρα reversible USB Type-C για εύκολη σύνδεση με tablet, Android smartphones και φυσικά standard-A υποδοχή, οπότε είναι εύκολα να συνδεθεί και με PC.
H θύρα προτύπου USB 3.1 Gen2 εξασφαλίζεται η ταχύτατη μεταφορά δεδομένων από και προς τον υπολογιστή. Τα drives υποστηρίζουν ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής έως και 540MB/s και 520MB/s και επομένως είναι ιδανικά για γρήγορα backups κ.ά.
Από χωρητικότητες, έχουμε:
- Μοντέλο 240GB (169 ευρώ).
- Μοντέλο με 480GB (289 ευρώ).
- Moντέλο με 960GB (499 ευρώ).
Όλοι οι νέοι SSD της Sony κυκλοφορούν στο εμπόριο από αυτόν τον μήνα.
[via]