Στην έκθεση Nec στο Μπερμιγχαμ, έχουμε δει και το Robox 3D Printer. Μπορώ να πω έχω μείνει ενθουσιασμένη απο τα αντικείμενα που είχαν να μας δείξουν.
Το size του είναι περίπου σαν ένα φούρνο μικροκυμάτων και όπως μας έχει εξηγήσει ένας απο τους υπεύθυνους είναι πολύ πιο γρήγορος απο άλλους παρόμοιους εκτυπωτές και αυτό οφείλεται στην τεχνολογία Dual Nozzle που διαθέτει. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να εκτυπώσει κάθε λεπτομέρια με περίμετρο στα 0.3mm και την ίδια ώρα το spray κτυπά γρήγορα ανάμεσα στα bits, με περίμετρο 0.8mm
Τώρα όσο αφορά την ταχύτητα που έχω αναφέρει. Αυτό μας εξηγεί, είναι σχετικό. Nαι είναι γρήγορο αλλά μην περιμένεις να εκτυπώσεις κάτι όπως κάνεις με ένα κανονικό εκτυπωτή, εξηγεί. Παίρνει ώρα μέχρι να εκτυπώσει τα κομμάτια ακόμη και αν αυτά είναι αρκετά μικρά.
Ο 3D Robox εκτυπωτής υποστηρίζει διάφορα υλικά και χρώματα όπως PLA, ABS, HIPS, Nylon, PC, PVA.
Αν και δεν μπορούσε να μας κάνει live show πως εκτυπώνει, τις φωτογραφίες απο τα αντικείμενα που είχε να μας δείξει τις βλέπετε ήδη σε αυτό το άρθρο!