Εχθές κατά την διάρκεια των πρωινών ωρών η Sony κυκλοφόρησε το Xperia 1 II, που διαθέτει οπτικά μέρη με την επωνυμία ZEISS και την ειδική επίστρωση ZEISS T *. Αυτό είναι το πρώτο μοντέλο της εταιρείας έπειτα από την νέα της συνεργασία , προηγουμένως είχε χρησιμοποιήσει τη δική της μάρκα G Lens στα premium τηλέφωνα της. Πάντως πρέπει να πούμε πως η Sony έχει αναπτύξει μαζί με την ZEISS φακούς για τις ψηφιακές κάμερές της χωρίς κάτοπτρα για μεγάλο χρονικό διάστημα.
![](https://techingreek.com/wp-content/uploads/2020/02/bergre.jpg)
Τι σημαίνει αυτό για την HMD, των οποίων τα τηλέφωνα με την επωνυμία Nokia κληρονόμησαν τη συνεργασία της ZEISS από την παλιά Nokia; Λοιπόν, δεν αλλάζει κάτι. Ο Chief Product Officer Juho Sarvikas δημοσίευσε ένα tweet, καλωσορίζοντας απλώς τη Sony στο νέο αυτό group συνεργατών.
Η HMD δεν έχει πλέον αποκλειστικότητα όσον αφορά την χρήση φακών ZEISS, αν και πιθανότατα δεν θα την επηρεάσει και πολύ, μάλιστα η HMD θα συνεχίσει να συνεργάζεται με τη ZEISS για την παραγωγή νέας τεχνολογίας κάμερας για τα μελλοντικά τηλέφωνα Nokia.
[via]