Στατιστικά μιλώντας πάντα σύμφωνα με τον Pfeiffer το iOS 7 σημείωσε τον υψηλότερο δείκτη στο λειτουργικό σύστημα κινητής τηλεφωνίας με το αξεπέραστο ποσοστό χρήσης των 73,25 μονάδων μέσα στο 2013.Σειρά είχε το iOS 6 με ποσοστό 70 τις εκατό και ακολούθησαν το Android για κινητά Samsung με ποσοστό 57,25 τις εκατό,το Blackberry 10 με ποσοστό 56,37 και τέλος το Windows Phone 8 με 47,25 τις εκατό ποσοστό.Η παραπάνω μελέτη επιχείρησε να προβεί σε μια αντικειμενική αξιολόγηση της ποσοστιαίας χρήσης ενός κινητού OS από έναν μέσο χρήστη με βάση τέσσερα στοιχεία:το γνωστικό φορτίο,την αποδοτικότητα,προσαρμοστικότητα και την εμπειρία του χρήστη σε συνδυασμό με την διάθεση προστριβής του με το εκάστοτε λογισμικό..Ωστόσο τη συζήτηση γύρω από το ζήτημα ακολούθησε μια σειρά από διχογνωμίες-τις οποίες μπορείτε να δείτε αν ανατρέξετε στα σχόλια της ιστοσελίδας του Pfeiffer.Πολλοί χρήστες υποστήριξαν πως τα παραπάνω στατιστικά στοιχεία αντιπροσωπεύουν απλώς την προσωπική διαπίστωση του Pfeiffer και όχι τα αποτελέσματα μιας ενδελεχούς έρευνας χρηστών.Έτσι η Android στην δική της στατιστική εκδοχή τοποθέτησε τον εαυτό της στην πρώτη θέση των Samsung χρηστών της.Η κατάληξη στους στατιστικούς πίνακες και έμπρακτα ήταν η εξής:
Aναφορικά με το γνωστικό φορτίο το iOS 6 έρχεται πρώτο
Αναφορικά με την απόδοση,που προσφέρει στο καταναλωτικό κοινό το Android έρχεται πρώτο
Σε επίπεδο παραμετροποίησης το Android έρχεται πάλι πρώτο
Τέλος σε επίπεδο διάθεσης προστριβής των χρηστών τα στατιστικά ανέδειξαν πρώτο το Windows Phone 8
Τα εντυπωσιακά αυτά αποτελέσματα δείχνουν κάτι,που δεν πρέπει να ξεχνάμε:την πολυμορφικότητα και πολυπλοκότητα των περιβαλλόντων κινητής διεργασίας,που διαφέρουν από χρήστη σε χρήστη.Υπομονή λοιπόν για νεότερα στατιστικά συμπεράσματα μέσα στο 2014.