(500) DAYS OF SUMMER – (2009)
“This is a story of boy meets girl. But you should known in advance, this is not a love story,” η αφήγηση στο (500) Days of Summer είναι ξεκάθαρη από την αρχή. Δε θα δείτε μια ιστορία αγάπης, κι ας έχετε δει πολλές φωτογραφίες της Zooey Deschanel να κοιτάει ονειροπόλα στα μάτια του Joseph Gordon-Levitt, με συνοδευτικά ρομαντικά captions. H ιστορία μιας σχέσης μεταξύ δύο ανθρώπων που την όριζαν διαφορετικά, το (500) Days of Summer πολύ συχνά μπαίνει λαθεμένα σε λίστες με ρομαντικές ταινίες.
BLUE VALENTINE – (2011)
Μη σας ξεγελάει η λέξη Valentine στον τίτλο, η ταινία περιέχει μία από τις πιο στενάχωρες σκηνές διαδραματιζόμενες τη μέρα του Αγ. Βαλεντίνου. Ουσιαστικά δύο ιστορίες, αυτή μιας γνωριμίας κι ενός καινούριου έρωτα και αυτή ενός γάμου στα πρόθυρα της καταστροφής μέσα σε μια μίζερη ζωή, η ταινία χτίζει προς ένα αναπόφευκτο τελος, τα σημάδια του οποίου είναι εκεί από την αρχή.
ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MIND – (2004)
Αν μπορούσες να ξεχάσεις μία σχέση που σε πλήγωσε, θα το έκανες? Και αν το έκανες, μήπως θα επαναλάμβανες αργότερα τα ίδια λάθη? Το Eternal Sunshine of the Spotless Mind είναι ένα αριστούργημα, μια ταινία για μία σχέση η οποία είναι πάντα καταδικασμένη να καταρρέει και να αποτυγχάνει μακροπρόθεσμα, παρόλο που οι χαρακτήρες αγαπιούνται αληθινά. Οι ερμηνείες του Jim Carrey και της Kate Winslet είναι από τις καλύτερες στις καριέρες τους και το τέλος της ταινίας θα προβλημάτιζε και τα πιο καθαρά μυαλά.
CLOSER – (2004)
Αν η λαϊκή σοφία έλεγε κάτι για το πρώτο ραντεβού ή τη μέρα του αγίου Βαλεντίνου, θα ήταν να μην είσαι (ή τουλάχιστον να μην αποκαλύψεις πως είσαι) ένα κυνικό κάθαρμα. Με την ίδια λογική, μία ταινία η οποία διαδραματίζεται σε μία από τις πιο κυνικές εκδοχές της πραγματικότητας μας, όπου οι ζωές τεσσάρων ανθρώπων μπλέκονται.Ο Clive Owen να λάμπει στο ρόλο του και η Natalie Portman να παίρνει την πρώτη της υποψηφιότητα για Όσκαρ.
KRAMER VS KRAMER – (1979)
Αν υπάρχει κάτι το οποίο κανένα ζευγάρι δε θέλει να σκέφτεται, είναι πως κατά πάσα πιθανότητα η σχέση τους θα τελειώσει, πιθανότατα άσχημα. Οπότε το να δεις το Kramer vs Kramer στην «πιο ρομαντική μέρα του χρόνου» είναι κακή ιδέα. Ένας άσχημος χωρισμός με ένα παιδί στη μέση, το Kramer vs Kramer είναι το αντίθετο της feel good ταινίας. Μπορείς όμως να το δεις αφού έχεις φάει τα πάντα την τσικνοπέμπτη, ίσως να βοηθήσει με την αυτολύπηση και τις ενοχές.